Jak rozmawiać i pokazać różnicę dzieciom pomiędzy tymi dwoma uczuciami? Skoro my dorośli, bardziej doświadczeni, miewamy problemy z określeniem czym jest sztuka kochania.
Istnieje wiele rodzajów miłości począwszy od rodzicielskiej poprzez koleżeńską, przyjacielską do partnerskiej (pomiędzy kobietą a mężczyzną). Dzieci doświadczają i odkrywają czym jest miłość od samego początku swego istnienia - pierwszym i najważniejszym wzorem do naśladowania dla nich są rodzice, to jakie relacje łączą matkę z ojcem oraz w jaki sposób jest przez nich traktowane. Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo oraz obserwację.
My jako rodzice mamy bardzo ważne zadanie nauczyć dziecko sztuki kochania, tak aby w dorosłym życiu umiało kochać i szanować. Relacje jakie panują w domu, w jaki sposób odnosimy się do siebie nawzajem, ma ogromny i fundamentalny wpływ na kształtowanie się wizji miłości przez dziecko – będzie ono szukało w życiu takich samych więzi, jakie zostały przekazane w domu. Starajmy się więc, aby więź łącząca całą rodzinę była wyjątkowa, szczególna, aby dziecko chciało ją powielać.
Jak rozmawiać z dzieckiem o miłości?
Dzieci już w przedszkolu mają „swoje pierwsze miłości”, są dla nich bardzo ważne i nie możemy ich bagatelizować. Dla naszego malucha koleżanka/kolega z przedszkola/szkoły są bardzo ważnymi osobami w ich życiu, a przy okazji uczą się bardzo istotnych cech dla człowieka, mianowicie szacunku, zaufania, komunikacji interpersonalnej, współzawodnictwa, przyjaźni. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko ma sympatię – starajmy się porozmawiać z nim o tym, co razem lubią robić, w co się bawią, o czym rozmawiają – słuchajmy i odpowiadajmy na wszelkie pytania. Nie wolno się w żadnym wypadku śmiać z dziecka, że ma swoją koleżankę/kolegę, co najważniejsze nie wolno mówić dziecku: będziesz miał/miała jeszcze wiele sympatii.
Lekceważenie sprawy może doprowadzić do tego, że dziecko przestanie nam o czymkolwiek mówić, stracimy z nim kontakt, który jest bardzo ważny zarówno dla nas jak i dla dziecka. Pozwala mu to prawidłowo się rozwijać. Wytłumacz dziecku czym jest miłość a czym zakochanie, odpowiednio do jego wieku.
Wiadomo, że dziecko 4-letnie nie zrozumie różnicy pomiędzy tymi dwoma uczuciami - dlatego warto powiedzieć o miłości czy zakochaniu w taki sposób: miłość, zakochanie jest wtedy gdy: lubimy z kimś spędzać czas, lubimy robić coś wspólnie, dobrze się czujemy w swoim towarzystwie, lubimy się wspólnie bawić, grać.
Istotną sprawą również są zawody miłosne dzieci - jeśli zauważysz, że dziecko cierpi, porozmawiaj z nim, zapytaj jak mu pomóc, czy możesz coś dla niego zrobić. Na pewno nie wolno krytykować, bagatelizować, mówić, że to nie była prawdziwa miłość.
Pamiętaj: Nie lekceważ uczuć swojego dziecka. Każdy wiek rządzi się swoimi prawi i każdy wiek ma swoje ogromne, nie do przejścia problemy – każdy z nas również je przeżywał i wydawało się, że świat się zawalił.
Czym jest miłość a czym zakochanie?
Miłość (teoria Sternberga)1 można opisać na trzech obszarach: namiętności, intymności, zaangażowaniu. Wszystkie te trzy cechy mogą ulec zmianie podczas trwania związku.
- Namiętnością nazywamy przeżywanie silnych zarówno pozytywnych jak i negatywnych emocji. Gdy nasza namiętność jest bardzo intensywna wyrażana jest poprzez: pożądanie, radość podniecenie, zazdrość, niepokój. Takim stanom towarzyszy bardzo silna motywacja, potrzeba bycia z bliska osobą (bliskość fizyczna).
- Intymność - inaczej bliskość, to pozytywne uczucia wzmacniające relacje między partnerami. Sternberg tłumaczy to pojęcie następującymi cechami:
- dbanie o dobro partnera,
- obustronny szacunek,
- wzajemne przeżywanie szczęścia,
- przekonanie, że można liczyć na partnera w potrzebie,
- wzajemne zrozumienie,
- dzielenie się przeżyciami, dobrami duchowymi i materialnymi,
- wzajemne wsparcie uczuciowe,
- wymiana intymnych informacji,
- partner jest ważnym elementem naszego życia.
Intymności w dużej mierze, jak nie zupełnie polega na bardzo dobrej komunikacji między partnerskiej. Jeśli umiemy prowadzić dialog, jesteśmy w stanie rozwiązać każdy problem i stworzyć udany związek. Na początku związku intensywność bliskości jest stosunkowo niski – wynika to z braku dostatecznej znajomości drugiej osoby lecz wskaźnik się podnosi wraz z rosnącym zaangażowaniem.
- Zaangażowanie (decyzja/zobowiązanie) - są to wszelkie działania, oczywiście świadome, które prowadzą do tego, aby związek stał się silny i trwały. Sami decydujemy czy związek jest dla nas satysfakcjonujący i czy chcemy w nim być. Intensywność kontrolujemy sami - im zaangażowanie jest większe, tym związek jest trwalszy - ludzie w nim pozostający są bardzo szczęśliwi.
Zakochanie – początek miłości:) jest to stan związania emocjonalnego z drugą osobą. Charakteryzuje się obsesyjnym myśleniem o drugiej połówce, a także chęcią ciągłego przebywania z nią. W tym stanie dominuje przede wszystkim pierwszy czynnik miłości „namiętność”.
Objawy zakochania :)
- uczucie lekkości, nierzadko brak apetytu,
- ciągłe myślenie o obiekcie westchnień (od świtu do nocy),
- brak logicznego myślenia - a na pewno trudności,
- Motyle w brzuchu :)
- czekanie na kontakt, spotkanie z ukochaną osobą,
- bezsenność,
- patrzenie na świat przez pryzmat drugiej połówy
Różnica pomiędzy miłością a zakochaniem jest prosta. Miłość to trwały, szczęśliwy, dojrzały związek opierający się na zaufaniu, gdzie wypełnione są wszystkie trzy czynniki – namiętność, intymność i zaangażowanie. Natomiast zakochanie – to przede wszystkim namiętność, chęć bycia z drugą osobą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz