środa, 20 kwietnia 2022

"Ghosting: co to jest, z czego wynika i jak sobie z tym radzić?????????"

 Zdarzyło ci się kiedyś, że po kilku udanych randkach osoba, z którą się spotykałaś (lub spotykałeś), nagle zniknęła bez słowa? Przestała dzwonić, pisać i odpowiadać. Po prostu rozpłynęła się w powietrzu jak… duch. Jeśli tak, to od razu wyjaśnię, że to dość często spotykane zjawisko. Na tyle często, że ma swoją nazwę – ghosting.


Dzisiejszy wpis będzie w całości poświęcony tej, powiedzmy sobie szczerze, nieładnej praktyce urywania kontaktów i zrywania związków. Wyjaśnię dokładnie, czym jest ghosting, jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić, tzn. jak na niego reagować. Na koniec dowiesz się też, czy można odzyskać osobę, która w taki sposób zakończyła z nami znajomość.

Ghosting: co to?

Amerykańskie określenie ghosting ma rzecz jasna związek z duchami, co zdążyłem już zasygnalizować we wstępie. Termin ten odnosi się do praktyki zrywania kontaktów przez znikanie z dnia na dzień. Zupełnie, jakby osoba, z którą się spotykaliśmy, była duchem!

Już w obecnych czasach, możliwe, że z powodu tempa życia i zdalnego załatwiania spraw, często zauważa się, że nasz rozmówca zbywa nas konsekwentnym milczeniem. Nie fatyguje się, by coś wyjaśnić, oficjalnie odmówić, uzasadnić brak zainteresowania. Milczenie w tym wypadku już nie oznacza zgody, ale wręcz przeciwnie – odrzucenie oferty. Mało kto w tych sytuacjach przejmuje się zasadami dobrego wychowania.

ghosting psychologia

Tego typu praktyka, co gorsza, przełożyła się na relacje natury osobistej. Dotyczy to przede wszystkim pierwszych randek i niezobowiązujących znajomości z sieci. Wydaje się, że osoba, którą poznaliśmy dobrze się z nami bawi i dogaduje, wykazuje zainteresowanie i relacja z jej strony jest jak najbardziej szczera. Nagle, ni stąd ni zowąd, kiedy myślimy, że wszystko jest na najlepszej drodze, przestaje się odzywać.

Ghosting oznacza zniknięcie totalne. Poznana osoba nie tylko sama nie pisze i nie dzwoni. Nie odpisuje, nie odbiera telefonów, choć zwykle widzimy, że czyta nasze wiadomości. Udaje, że nie istnieje, że nas nigdy nie znała. Zdarza się, że w pewnym momencie odkrywamy, że spotyka się z kimś innym.

Takie zachowanie niemal każdemu wydaje się niedojrzałe, tchórzliwe i nie w porządku. Tym bardziej szokujące jest to, że są osoby, które wykorzystują ghosting do zrywania poważnych, stałych, nawet wieloletnich związków…

Ghosting: przyczyny

Główną przyczyną stosowania ghostingu jest niechęć do konfrontacji i przejęcia odpowiedzialności za rozstanie. To strategia świadcząca o niedojrzałości, niepoważnym traktowaniu uczuć drugiego człowieka, a być może też poważniejszych problemach w relacjach interpersonalnych. Przyglądając się z bliska powodom ghostingu, odkryjemy, że spektrum przyczyn tego zjawiska jest całkiem szerokie.

Zacznijmy od strachu przez konfrontacją i tchórzostwa. Niektóre osoby stosujące ghosting uzasadniają swoją postawę, paradoksalnie, troską o uczucia drugiej osoby. Myślą, że w ten sposób nie zranią jej odrzuceniem i powiedzeniem wprost, że nie są już zainteresowane.

Tak naprawdę jest to jednak ucieczka przed, rzecz jasna, niezbyt przyjemną konfrontacją. Musielibyśmy prosto w oczy powiedzieć komuś, że przestał nam się podobać, że poznaliśmy kogoś innego itd. Z tą szczerością wiąże się duży dyskomfort – musimy w końcu zmierzyć się też z reakcją tej osoby (która będzie zła, smutna, rozczarowana, skrzywdzona). Ghosting nie jest więc w istocie próbą złagodzenia sytuacji dla czyjegoś dobra, ale strategią czysto egoistyczną, podyktowaną strachem.

ghosting przyczyny

Kolejnej przyczyny możemy upatrywać w chęci zostawienia sobie otwartej furtki. Skoro relacja nie została oficjalnie zakończona, to znak, że można do niej w każdej chwili wrócić. To kolejny przejaw braku dojrzałości i egoizmu. Niestety „duchy” nierzadko wychodzą usatysfakcjonowane z tej sytuacji. Po miesiącach nieobecności wracają i są przyjmowane z otwartymi ramionami.

Trzecim wyjaśnieniem są bardziej złożone problemy natury psychologicznej. Nie będziemy tu wchodzić w szczegółową analizę, ale trzeba podkreślić, że osoby zmagające się z różnymi zaburzeniami mogą mieć szczególne predyspozycje do stosowania ghostingu. Takim typem może być choćby narcyz (przeczytasz o nim tutaj), który traktując przedmiotowo ludzi, zrywa z nimi kontakt, gdy tylko przestają mu być potrzebni.

Ogólnie rzecz biorąc, osoba, która stosuje ghosting, musiała w jakiegoś powodu wypracować sobie taką strategię. Bardzo prawdopodobne, że ma to swoje korzenie w dzieciństwie, np. któryś rodzic się tak zachowywał albo osoba ta jako dziecko nauczyła się w ten sposób unikać odpowiedzialności w obawie przed poczuciem winy.


Ghosting: jak sobie z nim radzić?

Komuś, kto stał się ofiarą ghostingu, nie jest łatwo. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z osobą wrażliwą, empatyczną i być może niezbyt pewną siebie. W jej przypadku typowe będzie obwinianie się za zaistniałą sytuację – a przecież to absurdalne! Dlatego mówiąc o ghostingu, konieczne jest wyjaśnienie, jak radzić sobie z takim doświadczeniem i jak na nie reagować.

Na początku zachęcam cię też do zrobienia darmowego testu online, w wyniku którego dowiesz się, jak radzisz sobie z rozstaniem:

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Odpuść kontaktowanie się

Osoba, z którą spotykałeś/aś się, przestała reagować. Nie ma nic dziwnego w tym, że naturalnie próbujesz się do niej odezwać. Przyjmij zasadę „do trzech razy sztuka”. Trzy razy spróbuj odezwać się z własnej inicjatywy. Raz zadzwoń, dwa razy napisz, w odstępach czasowych. Potem zaczekaj cierpliwie.

Właściwie dopiero po zrobieniu takiej próby możesz przekonać się, czy ktoś próbuje zniknąć z twojego życia jak duch. Jeśli twoje przypuszczenia się potwierdzą, odpuść kontaktowanie się. To nic nie da, a możesz mieć pewność, że jeśli twoje wiadomości i telefony staną się uciążliwe, druga strona zrobi wszystko, żeby je odciąć (np. stosując różne blokady).

Sprawdź tylko dla świętego spokoju

Oczywiście, pierwsza rzecz, jaka na ogół przychodzi do głowy w takiej sytuacji, to że coś się stało. Wypadek? Choroba kogoś bliskiego? A może coś banalnego, jak zgubiony telefon? Twój niepokój jest naturalną reakcją. Nie dopisuj jednak scenariuszy, bo prawda może być zupełnie inna i poczujesz się oszukany/a przez samego/samą siebie.

Dla świętego spokoju możesz spróbować upewnić się, czy wszystko w porządku. Zwykle, jeśli widzisz, że osoba jest aktywna na mediach społecznościowych, to znaczy, że jakoś sobie radzi. Możesz delikatnie wybadać sytuację przez ewentualnych wspólnych znajomych lub (jeśli masz odwagę) pójść gdzieś, gdzie jest szansa, że się spotkacie. Radzę jednak zastosować rozwiązanie w wariancie minimum, bez zbytniego angażowania się w śledztwo.

Nie obwiniaj siebie

Największym problemem osób, które doświadczyły ghostingu, jest poczucie winy. Myślą, że to z nimi jest coś nie tak, że ta druga osoba postanowiła się tak zdecydowanie i znienacka usunąć. Poczucie winy i obawy budzą w nas zwykle myśli typu:

  • Zrobiłem/am coś, co go/ją uraziło, ale zataił/a to.
  • Przestałem/am się mu/jej podobać.
  • Przy bliższym poznaniu wypadam gorzej.
  • Nie udało mi się dostatecznie go/ją zainteresować.
  • Dowiedział/a się o mnie czegoś kompromitującego.

W rzeczywistości, nawet jeśli ktoś stracił zainteresowanie tobą z jakiegoś konkretnego powodu, to może usprawiedliwiać chęć rozluźnienia relacji, ale nie ghosting! Ghosting wynika z problemu osoby, która go praktykuje i która nie potrafi w sposób jasny i szczery określić swojego stosunku. Nie możesz się o to obwiniać – ktoś może traktować nas źle także wtedy, kiedy na to nie zasługujemy.

Przepracuj to jak rozstanie

Ghosting, choć określa bardzo konkretne zachowanie, oznacza przede wszystkim rozstanie. Gdy dochodzi do niego przy okazji mało istotnej relacji (opartej np. na kilku randkach i czatowaniu w sieci), zwykle po początkowym rozczarowaniu jesteśmy w stanie jakoś się z nim uporać i przejść do porządku dziennego.

Znacznie gorzej jest, gdy ghosting kończy, wydawałoby się, dobrze rokującą relację, która zaczęła już się rozkręcać, lub co gorsza – całkiem poważny związek. Wówczas odkrycie prawdy jest szokiem i niezwykle trudnym doświadczeniem, po którym czujemy się oszukani, upokorzeni i bardzo trudno nam ponownie komuś zaufać.

Dlatego nierzadko jest tak, że aby móc znów normalnie funkcjonować i poznać kogoś szczerego, odpowiedzialnego i wartościowego, musimy przepracować rozstanie w wyniku ghostingu. Jest to proces, który w niektórych przypadkach wymaga więcej czasu. Można jednak skorzystać z porad i ćwiczeń, które możliwie złagodzą jego efekty i przyspieszą go.

Polecam ci skorzystanie z poradnika „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. Bez względu na to, czy twój związek był krótki i intensywny, czy długi i poważny, bez względu na to, jak i kto go zakończył – ten e-book pomoże ci uporać się z bólem, niską samooceną i poczuciem winy. Nie tylko staniesz na nogi, ale też zdołasz lepiej się przygotować do nawiązania nowej relacji. Znajdziesz go tutaj lub klikając poniżej.

A może jest szansa, by go odzyskać?

Ghosting nie zasługuje na pochlebne słowa i szczerze mówiąc, po takim zachowaniu lepiej nie mieć z tą osobą więcej do czynienia, niż znów się rozczarować czy dopraszać uwagi. Sytuacje jednak bywają bardzo różne i jeśli zależało ci na tej osobie, możesz jeszcze spróbować wzbudzić w niej zainteresowanie. Zrób na początek test, który pozwoli ci ocenić, jakie masz szanse na odzyskanie:

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Jeśli wiesz, że przyczyną jej oddalenia się od ciebie jest to, że poczuła zbyt dużą presję i pośpiech lub straciła zainteresowanie relacją, bo dostała za dużo na raz, jest sposób, żeby to naprawić. Po pierwsze musisz przestać usiłować nawiązać z tą osobą kontakt. Po prostu kompletnie odpuść i też w pewnym sensie zniknij. W ten sposób nie będzie miała ona powodu, by gdziekolwiek cię blokować.

Po okresie np. miesiąca zacznij wrzucać na swój profil w mediach społecznościowych treści, które mogą przykuć uwagę. Zmień zdjęcie profilowe, na którym będziesz trochę inaczej wyglądać (w międzyczasie możesz przejść małą metamorfozę wizerunku). Pokaż, że masz nowe hobby lub pracę, wciągnęła cię jakaś ciekawa lektura, byłeś/aś na festiwalu filmowym itp. Bierz udział w publicznych wydarzeniach. Oczywiście działaj z umiarem i stopniowo.

Możesz też dać do zrozumienia, że prowadzisz bogate życie towarzyskie, spotykasz się ze znajomymi i poznajesz nowych ludzi. To wszystko zadziała na twoją korzyść i będzie miało szansę zwrócić uwagę osoby, która zaczęła cię ignorować.

Nie ma oczywiście gwarancji, że się do ciebie odezwie, ale jeśli to zrobi, na pewno należy odnawiać znajomość bardzo powoli. Zachowaj aurę tajemniczości, pokaż, że nie zamierzasz wywierać presji i że nie ma pewności, czy nadal interesuje cię relacja z „duchem”. Pozwól, by wszystko rozwijało się w swoim tempie i nie odkrywaj od razu wszystkich kart.

Wiele porad i zaawansowanych technik znajdziesz w świetnym poradniku odzyskania „Klucz Do Odzyskania„, który występuje w wersji dla niej i dla niego. Są tam bardzo użyteczne wskazówki, dzięki którym zmienisz swoje podejście do związku, rozbudzisz zainteresowanie i dawne uczucia i ze sporym prawdopodobieństwem odnowisz relację. Znajdziesz go tutaj w promocyjnej cenie.

zrodlo|:https://rozwojdopotegi.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czym byłby świat bez miłości - przedstaw wizję świata na podstawie przykładów literackich"

Słowo "miłość" jawi się być dziś jednym z najbardziej wyświechtanych pojęć w ludzkiej kulturze, słowem niemalże do cna zużytym, po...